Sanofi

Vitamín C pri prechladnutí

Prechladnutie je najčastejšie infekčné ochorenie a každého dospelého človeka postihne dvakrát až štyrikrát do roka.

S prechladnutím a jeho symptómami sa už stretol každý z nás: únava, bolesť hlavy, nádcha, kašeľ, bolesť hrdla. Niet divu, že to všetci poznáme. Ide totiž o najčastejšie infekčné ochorenie a každého dospelého človeka postihne dvakrát až štyrikrát do roka. Deti môže potrápiť dokonca až dvanásťkrát ročne. Najviac nás prechladnutie trápi predovšetkým na jeseň a v zime, trvá od 4 dní až po 3 týždne. Viete vôbec, ako prechladnutie vzniká a ako sa mu dá predchádzať?

Prechladnutie súvisí s naším imunitným systémom a s tým, ako sa dokážeme brániť vírusom, ktoré nás napádajú. Týchto vírusov existuje veľké množstvo. Nakazíme sa jednoducho ich vdýchnutím alebo prenosom rukami do nášho tela. Vírusy sa vyslovene „najradšej“ vyskytujú napríklad v školách, kde deti sedia blízko seba a často si zabúdajú počas prestávok umývať ruky. Vírusy sa potom ľahko prenášajú a deti ich nosia aj domov, kde potom "odpadne" celá rodina. Prvým krokom, ako sa prechladnutiu vyhnúť, je teda dostatočná hygiena - umývanie rúk. Antibakteriálne mydlá proti vírusom samy osebe neúčinkujú. Vírusy si nimi z rúk odstránime počas umývania mechanicky.

Ideálne by tiež bolo vyhýbať sa prostrediu, v ktorom sa zdržiavajú chorí ľudia. To ale bohužiaľ nie je vždy možné. Preto by sme mali myslieť na to, že sa nemáme špinavými rukami dotýkať tváre a už vôbec nie nimi jesť. Aj napriek tomu sa takýmto situáciám nedá vždy vyhnúť. Účinným prostriedkom v období zvýšeného rizika prechladnutia je pravidelné dopĺňanie vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu. Vitamín C dokáže zmierniť príznaky a dĺžku prechladnutia, ak je jeho denný príjem aspoň 200 mg. Na dostatočný príjem vitamínu C by sme mali brať zreteľ predovšetkým na jeseň a v zime, kedy môžeme ľahko prechladnúť. Fajčiari a ľudia, ktorí sa často a intenzívne venujú fyzickej aktivite, by mali dbať na dostatok vitamínu C po celý rok. Ak chceme našu imunitu ešte viac podporiť, mali by sme do svojho režimu zaradiť aj pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, dostatok spánku a zdravú stravu.

Najvhodnější Celaskon® pri prechladnutí u dospelých a detí starších ako 6 rokov

CELASKON
CELASKON ® long effect
CELASKON® 500 mg červený pomeranč
CELASKON ® 500 mg červený pomaranč